Výrobcovia / značky

Zoznam základného výškarského vybavenia: Čo by mal mať každý zamestnanec pracujúci vo výškach?

Pridané: 15.05.2024
|
Prečítate za 15 min.
|
eshop dovysky.sk

Práca vo výškach je náročný a zodpovedný obor vyžadujúci nielen odvahu a zručnosti, ale predovšetkým správne vybavenie. Bezpečnosť je tu prioritou číslo jeden, a preto je dôležité mať vybavenie, ktoré vám umožní vykonávať prácu efektívne a bezpečne. V tomto článku sa pozrieme na zoznam základného výškarského vybavenia, ktoré by mal mať každý profesionál pracujúci vo výškach. Tiež si zodpovieme niekoľko častých otázok, ktoré je vhodné si v tomto kontexte položiť.

Ako sa rozhodnúť medzi rôznymi typmi bezpečnostných postrojov alebo iným vybavením? Na čo netreba zabúdať pri kúpe výškarského vybavenia?

Skôr než začnete s výberom, ujasnite si svoje potreby a požiadavky na prácu vo výškach. Skúste si položiť niektoré z nasledujúcich otázok:

 • Aký druh práce budem vykonávať a aké budú s tým spojené úlohy a riziká? 

 • Aké sú moje skúsenosti a úroveň odbornosti v práci vo výškach? 

 • Aký je charakter pracovného prostredia v ktorom budem pracovať? (napríklad výškové budovy, priemyselné objekty, stožiare, stromy v mestskom prostredí a pod.)

 • Ako často budem pracovať vo výškach, a na aký dlhý čas budem vystavený rizikám spojeným s touto prácou?

 • S akými špecifickými výzvami alebo obmedzeniami sa môžem stretnúť pri práci vo výškach? (napríklad stiesnený priestor, nebezpečenstvo pádu predmetov, priemyselné prostredie, elektrické napätie, hluk,...)

 • Aké sú moje osobné preferencie ohľadom pohodlia, flexibility a ergonómie pri používaní bezpečnostného vybavenia pre výškové práce?

 • Aké sú moje finančné možnosti a aký je môj rozpočet na nákup OOPP pre prácu vo výškach?

 • Aké sú požiadavky na bezpečnosť pri práci vo výškach podľa legislatívy a noriem v mojom regióne?

   

 

Výškový pracovník


Čo by nemalo žiadnemu výškovému pracovníkovi chýbať pri práci?

Bez ohľadu na to, aký typ práce vo výškach vykonávate, nemali by vám vo vašom základnom vybavení chýbať tieto OOPP.

 1. Pracovný postroj

 2. Ochranná prilba

 3. Lano

 4. Karabíny

 5. Kladky

 6. Pracovný vak / batoh

 7. Zlaňovacia brzda a zachytávač pádu 

 8. Tlmič pádu 

Podme sa bližšie venovať každému z jednotlivých ochranných pracovných prostriedkov, priblížime si jednotlivé rozdiely a dáme vám odporúčania na overené produkty od najlepších dodávateľov na trhu.  


1. Pracovný postroj

Bezpečnostný postroj je jedným z najdôležitejších kusov vybavenia každého zamestnanca pracujúceho vo výškach. Je to vaša prvá obrana v prípade pádu, a preto je dôležité, aby bol zvolený vhodný typ a veľkosť, a aby bol správne nastavený. Ideálne je mať postroj, ktorý je pohodlný na nosenie dlhšie časové obdobie a zároveň poskytuje dostatočnú podporu pre celé telo.

Často sa pýtate, ako si vybrať správnu veľkosť a typ bezpečnostného postroja. Je dôležité vybrať si postroj, ktorý sa dá nastaviť a prispôsobiť vašej postave. Pozrite si veľkostné tabuľky, ktoré sú v našom e-shope uvedené pri každom type postroja a ak sa náhodou netrafíte do vhodnej veľkosti, postroj vymeníme zdarma a bez zbytočných komplikácii

Z hľadiska univerzálnosti a všeobecného použitia nie je jednoduché nájsť bezpečnostný postroj, ktorý by bol ideálny pre všetky typy prác vo výškach. Každý typ práce má svoje špecifické požiadavky na vybavenie, a preto niektorí pracovníci vlastnia niekoľko typov postrojov pre rôzne situácie. 

Avšak, existujú postroje, ktoré sú navrhnuté tak, aby poskytovali vysokú úroveň všestrannosti a flexibilnosti, a aby mohli byť použité v širokej škále výškarských prác. Tieto univerzálne postroje často kombinujú vlastnosti z viacerých typov postrojov. Ak s výškovými prácami ešte len začínate, alebo váš rozpočet momentálne nedovoľuje kúpu niekoľkých postrojov naraz, odporúčame skvelé riešenie: 


Odporúčaný produkt:  Singing Rock Expert 3D


Typy bezpečnostných pracovných postrojov. Pri akej práci ich používať?

Rozdiel medzi rôznymi typmi bezpečnostných postrojov spočíva v ich konštrukcii, zameraní a účeli, pre ktorý sú navrhnuté. Tu je stručný prehľad a odporúčania pre jednotlivé typy postrojov:

Polohovacie postroje:

Polohovacie postroje sú navrhnuté pre lanový prístup, teda na prácu v plnom závese.Tieto postroje sú navrhnuté tak, aby umožňovali pracovníkom bezpečne sa dostať pomocou lanovej techniky na miesta, kde realizujú svoje pracovné úlohy. Sú to najkomplexnejšie postroje, na ktoré sa dá pripojiť množstvo vybavenia, či už sa jedná o blokanty na výstup a zostup po lane a pracovné polohovanie ako aj nástroje a materiál používaný priamo pri realizácii práce. 


Postroje pre lanový prístup sú vybavené viacerými pripojovacími bodmi:

 • hrudný a chrbtový bod - EN 361 - zachytenie pádu

 • predný a zadný pásový bod - EN 813, EN 358 - pracovné polohovanie a zlaňovanie

 • postranné pásové body - EN 358 - pracovné polohovanie

 • ramenné body pre spúšťanie a záchranu zo stiesnených a uzavretých priestorov - EN 1497

Odporúčaný produkt: Petzl Astro Bod


Postroje na zachytenie pádu:

Ako už zo samotného názvu vyplýva, postroje na zachytenie pádu sú určené na ochranu pred pádom. Tieto postroje jednoduchšej konštrukcie sa používajú s tlmičmi pádu, ktoré absorbujú pádovú energiu. Sú ideálne pre prácu vo výškach, kde existuje riziko pádu, ako napríklad  pri stavbe lešení, pri práci v blízkosti nechráneného okraja rovných striech či pri pohybe na oceľových konštrukciách. Tiež sa využívajú pri obsluhovaní a realizácii prác z pracovných plošín.


Bezpečnostné postroje na zachytenie pádu sú vybavené pripojovacími bodmi na hrudi a chrbte (EN 361 - zachytenie pádu).


Odporúčaný produkt: Edelrid Flex Lite


Arboristické postroje:

Arboristické postroje sú špeciálne navrhnuté pre prácu v stromoch. Tieto postroje majú špecifické prvky, ako napríklad širšie a dobre vystužené polstrované popruhy na páse a stehnách alebo mostík s pohyblivým pripojovacím bodom pre maximálnu hybnosť pri vytáčaní sa počas odliezania na vetvy. Odporúčajú sa pre arboristov a stromolezcov ktorí vykonávajú odborné orezy stromov alebo rizikové výruby postupným spilovaním. Pri svojej extrémne fyzicky náročnej práci potrebujú spoľahlivú podporu a maximálne pohodlie.


Odporúčaný produkt: Edelrid Treerex


Sedáky a hrudné úväzy:

Sedacie postroje by sa podľa aktuálnych bezpečnostných štandardov mali používať iba v spojení s hrudnými postrojami. Použitím hrudného úväzu sa doplní k sedáku certifikovaný pripojovací bod na zachytenie pádu (EN 361). V niektorých prípadoch môže byť takáto zostava výhodná. Pracovné sedáky tiež nájdu uplatnenie pri niektorých špecifických činnostiach záchranných a zásahových zložiek. Samozrejme sedáky majú nezastupiteľné miesto pri skalnom lezení a v horolezectve, kde je hlavným kritériom nízka váha.


Odporúčané produkty: Petzl Top Croll   Petzl Falcon


Foto ©Kask


2. Ochranná prilba

Ochranná prilba je nevyhnutnou súčasťou bezpečnostného vybavenia pre výškové práce. Chráni hlavu pred poranením pri páde predmetov a úrazom pri páde z výšky. 


Pri výbere prilby je dôležité zvážiť jej konštrukciu a materiál. Materiál by mal byť dostatočne odolný, aby vydržal nárazy a pohyby pri práci vo výškach. Bezpečnostná prilba musí byť vždy vybavená podbradným remienkom. Okrem toho by mala mať pohodlný a nastaviteľný systém upevnenia, ktorý zabezpečí, aby pohodlne a pevne sedela na hlave. Žiarivé farby a reflexné prvky zvyšujú bezpečnosť na staveniskách, v priemysle a pri zníženej viditeľnosti.


V zimnom období odporúčame pridať vložku na zahrievanie hlavy alebo čiapku, ktorá nebude pod prilbou tlačiť. V letnom období zase preferujte prilby s dobrou ventiláciou a odvetrávaním, čím minimalizujete prehrievanie hlavy. Počas letných horúčav je možné prilbu doplniť ďalšími prvkami na ochranu pred slnečným žiarením ako chránič zátylku a šilt.


Pri nákupe prilby sa držte overených značiek, ktoré sú známe svojou kvalitou a spoľahlivosťou. Investícia do kvalitnej prilby je zárukou bezpečnosti a pohodlia.


Kvalitné ochranné prilby majú možnosť pripojenia rôznych príslušenstiev, ako sú napríklad štíty na ochranu očí a chrániče sluchu čo zvyšuje ich všestrannosť a funkčnosť v rôznych pracovných situáciách.


Odporúčaný produkt: Kask Plasma / Superplasma AQ


K doplnkovej výbave pracovnej prilby patrí aj odolná pracovná čelovka. Poskytuje svetlo v tmavých, zle osvetlených pracovných prostrediach alebo pri práci v noci, a tiež môže poslúžiť na signalizáciu alebo varovanie kolegov pred nebezpečenstvom.


Pri výbere pracovnej čelovky si dávajte pozor, aby bola vyrobená z kvalitných a odolných materiálov, porovnajte si parametre ako odolnosť voči vode a prachu, odolnosť voči nárazu, svietivosť a dobu výdrže batérií. V závislosti od pracovného prostredia a podmienok môže byť užitočné mať pracovnú čelovku s rôznymi svetelnými zdrojmi a režimami, ktoré zabezpečia dostatočné osvetlenie v každej situácii.


Odporúčaný produkt: Petzl Aria 2R


3. Pracovné laná

Pracovné laná sú ďalším nevyhnutným prvkom vo vybavení pre prácu vo výškach. Lano musí byť dostatočne odolné a spoľahlivé, aby zvládlo veľké zaťaženie a zároveň odolávalo opotrebovaniu. Pri výbere bezpečnostného lana je dôležité zohľadniť jeho dĺžku, hrúbku a materiál.


Foto ©Edelrid


Statické laná sú vytvorené z polyamidových vlákien, ktoré sú známe svojou vysokou pevnosťou a odolnosťou. Ich konštrukcia pozostáva z opletu a jadra, čo im dodáva potrebnú stabilitu a spoľahlivosť pri zaťažení. Výrobcovia sa však stále viac prikláňajú k použitiu polyesterových vlákien na oplet v kombinácii s polyamidovým jadrom alebo v prípade arboristických lán k celo-polyesterovej konštrukcii. Polyester je známy vyššou odolnosťou voči oderu a zaťaženiu. Tento pokrok v materiálových technológiách prináša do pracovných lán ešte vyššiu úroveň spoľahlivosti a bezpečnosti.


Medzi najčastejšie používané typy pracovných lán patria statické laná certifikované podľa EN 1891:A s priemerom 10,5 mm a 11 mm. Tieto laná spĺňajú požiadavky na pevnosť a schopnosť efektívneho fungovania v zlaňovacích brzdách a zachytávačoch pádu. Ich konštrukcia a priemer umožňujú spoľahlivé použitie v rôznych pracovných situáciách a prostrediach.


Okrem toho máme v ponuke aj špeciálne arboristické laná, ktoré sú určené pre použitie pri práci v stromoch. Tieto laná majú väčší priemer, typicky 11,5-13 mm, čo im poskytuje  lepší úchop a vyššiu pevnosť. Ich konštrukcia je optimalizovaná pre použitie so stromolezeckými technikami a pomôckami.

Bezpochyby, pracovné laná patria medzi najdôležitejšie prvky pracovného vybavenia pre každého pracovníka vo výškach. Ich schopnosť poskytnúť spoľahlivú ochranu a zabezpečiť bezpečný pohyb vo výškach je neoceniteľná. 


Odporúčané produkty: Beal Access 10,5 mm     Edelrid Bucco 11,8 mm


4. Karabíny

Karabíny slúžia na rýchle a bezpečné pripojenie rôznych častí vybavenia k postroju alebo k lanu. Existuje mnoho rôznych typov s ohľadom na ich tvar, materiál, hmotnosť, veľkosť a pevnosť. 


Rozhodnúť sa však správne pri ich výbere nie je vždy jednoduché, pretože na trhu je množstvo druhov a variant. Preto je dôležité porozumieť ich jednotlivým vlastnostiam a použitiu, a tiež si ujasniť, na aké účely budete karabíny používať. 


Dôležitým faktorom je materiál. Oceľové karabíny sú známe svojou vysokou pevnosťou a odolnosťou voči opotrebeniu, čím sú ideálne pre náročné výškové práce. Na druhej strane hliníkové alebo duralové karabíny sú ľahké a znižujú celkovú hmotnosť vybavenia, čo zvyšuje pohodlie pri práci.


Okrem toho je dôležité, aby karabíny spĺňali bezpečnostné normy a požiadavky, preto odporúčame vždy si overiť ich certifikáciu, ktorá musí byť uvedená na tele karabíny. 

Positky zámku karabín

Pre kompletnú informovanosť o karabínach stoja za zmienku rôzne typy poistiek zámku. Medzi najbežnejšie patria screw lock, twist lock, triple lock a zámok bez poistky. 


Poistka typu Screw Lock sa aktivuje zašroubovaním, čím sa zablokuje otváranie karabíny.. Je to jednoduchý a robustný  spôsob poistenia, ktorý ostáva dlhodobo funkčný aj pri zašpinení v náročnom pracovnom porstredí.


Na druhej strane Twist Lock vyžaduje otočenie poistky o pol otáčky na otvorenie karabíny. Ak ju pustíte, poistka, ktorá je vybavená pružinou, sa okamžite zamkne.Poskytuje dodatočnú bezpečnosť, pretože jej zatvorenie je automatické. 


Tretím typom poistky zámku je Triple Lock, ktorý kombinuje niekoľko mechanizmov. K otvoreniu karabíny je potrebné poistku nadvihnúť a následne otočiť. Vyžaduje zámernejšiu manipuláciu na otvorenie v kombinácii s automatickým zatvorením čo zvyšuje bezpečnosť.


Niektoré karabíny sa vyrábajú  aj bez poistky zámku, čo môže byť vhodné pre niektoré špecifické aplikácie, ale môže to tiež zvýšiť riziko nechceného otvorenia v určitých situáciách, preto ich pri práci vo výškach používame len ako pomocné karabíny.


Všetky tieto typy poistiek zámku majú svoje vlastné výhody a nevýhody, a je dôležité zvážiť ich použitie s ohľadom na konkrétne potreby pri práci vo výškach.


Odporúčané produkty: oceľová karabína   duralová karabína


5. Kladky

Kladky predstavujú nenahraditeľnú súčasť vybavenia pre každého pracovníka vo výškach. Ich úloha spočíva v umožnení plynulého a efektívneho preťahovania lana a zároveň v minimalizácii trenia. 


Jeden z najdôležitejších aspektov pri výbere kladky je ich materiál a konštrukcia. Kladky sa vyrábajú z rôznych materiálov, vrátane hliníka, ocele alebo dokonca plastu. Každý materiál má svoje výhody a nevýhody, a preto je dôležité zvážiť ich vhodnosť vzhľadom na konkrétne potreby a prostredie, v ktorom budú používané.


Foto ©Climbing Technology / Skylotec


Pri výbere kladky vždy zvážte ich nosnosť a rozmery. Nosnosť kladky by mala byť dostatočná na zvládnutie záťaže, ktorá na ňu bude kladená, pričom je dôležité zohľadniť aj rezervu pre bezpečnostné opatrenia. Na bočnici kladky výrobca uvádza údaje o maximálnom pracovnom zaťažení (WLL - working load limit), ktorý pri vyťahovaní a spúšťaní bremien nesmie byť prekročený. Rovnako dôležité sú aj rozmery kladky, ktoré ovplyvňujú jej kompatibilitu s existujúcim vybavením a priestorové obmedzenia pri použití.


Odporúčané produkty: jednoduchá malá kladka    kladka s otočným závesom a blokantom


6. Pracovný vak / batoh

Pracovný vak je miestom na uloženie náradia a bezpečnostného vybavenia, ktoré sú nevyhnutné pre bezpečné a efektívne vykonávanie práce vo výškach. Pri výbere správneho pracovného vaku / batoha je dôležité venovať pozornosť niekoľkým kľúčovým vlastnostiam, ktoré ovplyvňujú jeho používanie.

Foto ©Beal


Na čo si dávať pozor pri kúpe?

Pri výbere je dôležité zohľadniť niekoľko kľúčových faktorov:


Nosnosť a kapacita: Uistite sa, že vak má dostatočnú nosnosť a kapacitu na uloženie všetkých potrebných nástrojov a vybavenia.


Pohodlie a ergonómia: Zvážte či budete batoh nosiť iba z parkoviska na strechu najbližšej budovy alebo ho budete nosiť na väčšie vzdialenosti. Podľa toho si vyberte batoh, ktorý poskytuje dostatočnú podporu chrbtice a ramien.


Odolnosť voči poškodeniu: Vyberte si materiál, ktorý je pevný a odolný voči oderu, aby váš vak vydržal dlhú dobu aj v náročnom pracovnom prostredí.


Organizačné možnosti: Hľadajte vak alebo batoh s dostatočným množstvom vreciek a priečinkov na usporiadanie a jednoduchý prístup k vybaveniu.


S vhodným pracovným vakom alebo batohom môžete maximalizovať svoju produktivitu a pohodlie a zároveň zabezpečiť bezpečnosť a ochranu vašej výbavy.


Odporúčaný produkt: batoh Beal Pro Work7. Zlaňovacia brzda a zachytávač pádu

Zlaňovacia brzda je mechanické zariadenie, ktoré sa pripája na pracovné lano a umožňuje pracovníkovi kontrolovaný zostup a zastavenie na ktoromkoľvek mieste na lane bez nutnosti držať lano (pracovník ma tak voľné ruky na výkon práce). Rýchlosť zlaňovania je regulovaná zatiahnutím za páku. Niektoré brzdy sú vybavené dodatočnou antipanikovou funkciou, ktorá zablokuje zostup v prípade straty kontroly nad rýchlosťou zlaňovania.


Odporúčaný produkt: Skylotec Sirius


Zachytávač pádu je mechanické zariadenie, ktoré sa pripája na poistné lano a jeho úlohou je zachytiť pád pracovníka v prípade, že zlaňovacia brzda alebo pracovné lano zlyhá. Zachycovač pádu má zabrániť voľnému pádu pracovníka a zároveň musí rozložiť pádovú silu tak aby nedošlo k preťaženiu lanového systému alebo neprijateľnému rázovému preťaženiu pôsobiacemu na telo pracovníka pri prudkom zastavení pádu.


V zásade zachytávače pádu by sme mohlirozdeliť na dva typy: automatické a manuálne. Automatické zachycovače sú navrhnuté tak, aby pracovníka pri pohybe po lane nasledovali bez nutnosti ovládania. Typickým príkladom je Petzl Asap alebo novinka Edelrid Fuse. Na strane druhej manuálne zachytávače vyžadujú viac alebo menej posúvania a to predovšetkým pri zostupe.


Pri ich výbere zachytávačov pádu a zlaňovacích bŕzd je dôležité venovať pozornosť niekoľkým kľúčovým faktorom: 

Kompatibilita

Pred kúpou skontrolujte, či sú zlaňovacia brzda a zachytávač pádu kompatibilné s priemerom a typom lana a ďalším ochranným vybavením, ktoré používate. Rôzne typy týchto OOPP môžu mať špecifické požiadavky na použitie, a preto je dôležité uistiť sa, že sa vzájomne dopĺňajú.

Maximálna nosnosť a odolnosť 

Uistite sa, aby zvolený model disponoval adekvátnou maximálnou nosnosťou. Predovšetkým pri záchrane je dôležité, aby daný produkt dokázal bezpečne kontrolovať predpokladanú váhu a efektívne zvládnuť nárazy a zaťaženia v prípade pádu. 

Individuálne potreby a pracovné prostredie

Niektoré modely môžu mať špecifické vlastnosti, ktoré ich robia vhodnejšími pre určité typy práce vo výškach. Napríklad, ak pracujete v extrémnych podmienkach alebo s veľkými zaťaženiami, môže byť potrebné zvoliť robustnejší model, ktorý je navrhnutý na zvládnutie náročných podmienok.


Odporúčaný produkt: Edelrid Fuse

 

8. Tlmič pádu

Posledné zariadenie, ktoré odporúčame do zoznamu základnej výbavy každého výškového pracovníka, sú tlmiče pádu. Tlmiče pádu sú vyvinuté tak, aby boli schopné plynule absorbovať nárazy a energiu vyvíjanú pri páde. Dostupné sú v rôznych konfiguráciách, vrátane modelov s jedným alebo dvoma ramenami a s rôznymi typmi karabín alebo hákov, čo umožňuje prispôsobenie ich použitia konkrétnym pracovným podmienkam.


Pri ich výbere je aj tu nevyhnutné zvážiť maximálnu nosnosť, schopnosť absorbovať nárazy a ich kompatibilita s ostatným pracovným vybavením. Okrem toho je potrebné zohľadniť hmotnosť a veľkosť samotného tlmiča pádu tak, aby bol pohodlný a neobmedzoval váš pohyb. Kvalitný dizajn a ergonómia môžu výrazne prispieť k jeho efektívnemu použitiu. Odporúčame brať do úvahy pomer ceny a kvality. Investovanie do produktov od spoľahlivého výrobcu so silnou povesťou v oblasti bezpečnostného vybavenia je jedným z kľúčov k dosiahnutiu vynikajúcich výkonov a maximálnej bezpečnosti v každodennej praxi.


Odporúčané produkty: Singing Rock Reactor Flex

Sety bezpečnostného vybavenia pre prácu vo výške - ušetrite čas a peniazeZdroj: dovysky.sk


Pre tých z vás, ktorí uprednostnia vložiť výber a 100% istotu kompatibility bezpečnostného vybavenia do rúk dlhoročným odborníkom na OOPP pre prácu vo výškach,  predstavujeme možnosť zakúpenia setov bezpečnostného vybavenia. Nie všetky  špecializované predajne ponúkajú možnosť zakúpiť si už vopred zostavené sety pre prácu vo výške. U nás však nájdete sety zostavené profesionálmi so znalosťou odboru. Tieto sety zahrňujú kvalitné a kompatibilné prvky, ktoré sú potrebné pre bezpečné vykonávanie práce vo výškach. Za pozornosť stojí ich cenová výhodnosť v porovnaní s tým, ak by ste si jednotlivé prvky kupovali samostatne, čím vám môžu ušetriť nielen peniaze, ale aj čas pri výbere správneho vybavenia.


Na záver

Práca vo výškach si vyžaduje kvalitné a spoľahlivé vybavenie. Každý výškový pracovník by mal mať pracovný postroj, ochrannú prilbu, lano, karabíny, lanové blokanty, tlmič pádu, kladky, vhodný batoh, zlaňovaciu brzdu, zachytávač a tlmič pádu. Pri výbere vybavenia je dôležité zohľadniť jeho kvalitu, bezpečnosť a vhodnosť pre konkrétnu prácu.


Pre ďalšie produkty a informácie navštívte náš online shop a vyberte si z našej širokej ponuky bezpečnostného vybavenia pre výškové práce.


V máji pre vás chystáme ďalší zaujímavý článok s názvom "Výšky a búrky: Riziká a bezpečnostné opatrenia pre pracovníkov." Tento článok sa bude venovať konkrétnym nebezpečenstvám, ktorým čelia pracovníci vo výškach počas búrok.

Riziká spojené s búrkami môžu byť viaceré a vážne. Silný vietor, blesky a padajúce predmety sú len niektoré z nich. V článku sa detailne pozrieme na dôležitosť mechanizmu včasného varovania pred búrkou, a ako môže tento mechanizmus zachrániť životy pracovníkov vo výškach.

Podrobne si tiež vysvetlíme, ako si určiť konkrétne kritériá potrebné na to, kedy je už nevyhnutné prerušiť prácu a zamerať pozornosť na zvýšenú bezpečnosť v dôsledku blížiacej sa búrky a podobných poveternostných zmien.Späť na zoznam článkov
Copyright 2016 - 2024 ©