Výrobcovia / značky

Čistenie a dezinfekcia vybavenia pre prácu vo výškach

Pridané: 16.04.2020
|
Prečítate za 4 min.
|
eshop dovysky.sk

V súčasnom období šírenia nového koronavírusu, sa upriamuje pozornosť na dezinfekciu pracovného vybavenia. V tomto článku zhrnieme dostupné informácie o čistení a dezinfekcii bezpečnostného vybavenia OOPP pre prácu vo výškach.

Čistenie a dezinfekcia OOPP pre prácu vo výškach

Okrem výškových pracovníkov bezpečnostné vybavenie pre prácu vo výškach používajú aj záchranné zložky - letecký záchranári, hasiči ako aj príslušníci niektorých armádnych zložiek. Vybavenie môže byť pri zásahu kontaminované a preto je potrebné ho dezinfikovať.

 

Dezinfekcia môže byť potrebná aj ak to isté vybavenie budú používať viacerí pracovníci, ktorých zdravotný stav nie je známy.

Ako čistiť bezpečnostné vybavenie pre prácu vo výškach?

Chemické čističe a dezinfekcie môžu vybavenie pre prácu vo výškach poškodiť a oslabiť jeho pevnosť. Preto je nevyhnutné dodržiavať pokyny výrobcu, uvedené v návode. Pre kovové, textilne a plastové osobné ochranné prostriedky sú vhodné rôzne spôsoby čistenia.

Textilné ochranné prostriedky - laná, postroje, slučky

Pri textilných OOPP, teda lanách, bezpečnostných postrojoch, tlmičoch pádu, plochých slučkách a popruhoch, sú výrobcovia veľmi opatrní. Akýkoľvek kontakt s agresívnymi chemickými látkami (riedidlá, kyseliny, zásady, pohonné hmoty...) poškodzuje syntetické vlákna a je dôvodom na vyradenie z používania. Syntetické vlákna pôsobením chemických látok strácajú pružnosť, degradujú a tým pádom nie je možné garantovať požadovanú pevnosť.

 

Tu sú pokyny, od jednotlivých výrobcov:

 

SINGING ROCK 

K dezinfekcii vybavenia vydala spoločnosť Singing Rock len nedávno podrobné inštrukcie. Výrobca odporúča nasledujúce spôsoby dezinfekcie:

  • roztok 83% denaturovaný ethanol, 11,3% destilovaná voda, 4,2% peroxid vodíka (3 %) a 1,5% glycerol - nedoporúča sa aplikovať viac ako 3 krát
  • isopropanol nebo isopropylakohol - nedoporúča sa aplikovať viac ako 3 krát
  • horúca voda 55 °C pre vybavenie z polyamidu alebo polyesteru, nesmie sa použiť na materiály typu HMPE (Dyneema®, Spectra®, Dynex® a pod.)
  • mydlo na ruky s pH 5,5 – 8,5 - na spoľahlivé zničenie koronavírusu prať pri 30 °C aspoň 15 minút
  • nový koronavírus by mal byť zničený aj odvetraním na vzduchu po dobu 7 dní 

 

PETZL

Umyte vlažnou mydlovou vodou (neutrálne pH, max. 30°C), dôkladne opláchnite. Všetky ostané prostriedky ako napríklad rozpúšťadlá, odstraňovače škvŕn, odmasťovače sú príliš silné a môžu oslabiť pevnosť polyamidových vlákien. Použite malú kefku na odstránenie väčšieho znečistenia (blato). Môžete použiť automatickú pračku - vybavenie vložte do hrubého textilného vaku. Nepoužívajte prací prášok. Nežmýkajte, vyveste a nechajte prirodzene uschnúť. Nepoužívajte tlakový čistič (wapka).

 

EDELRID

Postroje a laná vždy umývajte ručne. Použite teplú vodu (postroje max. 40°C, laná max. 30°C). Odporúčame štandardné nehalogénové mydlo alebo saponát ako napríklad žlčové mydlo. Sušte na vzduchu, najlepšie pomaly, mimo priameho slnečného žiarenia. Nikdy nesušte vybavenie na radiatore alebo v sušičke. Laná je možné prať v automatickej práčke, bez žmýkacieho programu.

 

TENDON - výrobca lán

Znečistené lano môžete vyprať vo vlažnej mydlovej vode 30 °C (86 °F). Lano šetrne prepláchnite čistou vodou a nechajte sušiť v tieni mimo dosah sálavých zdrojov tepla. Na čistenie nepoužívajte vysokotlakové čistiace stroje. Zabránte styku lana s akoukoľvek chemikáliou a chemickými výparmi. Na dezinfekciu lana použite slabý 1% roztok hypermanganu.


Spoločnosť Tendon tiež ponúka koncentrovaný enzimatický prací prostriedok Rope Cleaner vhodný pre ručné prania ako aj pre pranie v automatickej práčke.

 

GILMONTE - výrobca lán

Na čistenie lana od drobných mechanických nečistôt používajte jemné kartáče určené na textil. Vypratie lana je možné vo vlažnej vode do 30°C (86°F) voľne v rukách, v automatickej práčke iba v ochrannom textilnom obale na jemnom pracom programe bez odstredenia .
Nepoužívajte chemické pracie prostriedky! Pri silnom znečistení, ak je to nutné, použite jemný mydlový roztok.

 

TEUFELBERGER - výrobca lán a OOPP

Spoločnosť testovala v roku 2015 testovala vplyv dezinfekcie lán vyrobených z rôznych materiálov (Polyamid, Polyester, Dyneema®). Laná boli ponorené v roztoku 70% isopropanol a 30% destilovaná voda po dobu 3 minút. Testy po 48 hodinách ukázali zanedbateľný pokles pevnosti (2-4%). Dezinfekcia 70% roztokom isopropanolu je výrobcom povolená avšak neodporúča sa vykonávať pravidelne, dlhodobé pôsobenie isopropanolu na laná nie je známe.

Kovové ochranné prostriedky - karabíny, blokanty, zlaňovacie brzdy

Bezpečnostné vybavenie z kovu nie je háklivé na pôsobenie chemických látok. Preto je ho možné okrem mydla dezinfikovať aj prípravkami na alkoholovej báze.

Plastové ochranné prostriedky - bezpečnostné prilby

PETZL

Na čistenie sa neodporúča používať chemické produkty. Prilbu umyte vlažnou mydlovou vodou (neutrálne pH, max. 30°C), dôkladne opláchnite. Všetky ostané prostriedky ako napríklad rozpúšťadlá, odstraňovače škvŕn, odmasťovače sú príliš silné a nekomaptibilné s polykarbonátom, polystyrénom a polyamidom a môžu oslabiť prilbu.

Vonkašia škrupina z ABS plastu môže byť vyčistená pomocou handričky jemne navlhčenej v čistom liehu. Upozornenie: neponárajte priblu priamo do alkoholu. 

Zhrnutie

Pri čistení a dezinfekcii OOPP vždy dodržujte pokyny výrobcov.

 

Ak výrobca neuvádza inak, textilné OOPP (postroje, laná, popruhy,...) perte vo vlažnej vode (30°C) pomocou jemného mydlového čistiaceho prostriedku po dobu 15 minút. Laná, vložené v textilnom vaku je možné prať v automatickej práčke. 

 

Podľa dostupných informácii je čistenie mydlom z hladiska zamedzenia šírenia koronavírusu dostatočné.

 

Kovové OOPP je najpraktickejšie čistiť dezinfkčným prostriedkom na alkoholovej báze. Dbajte na to, aby sa alkoholová dezinfecia nedostala do kontaktu s textilnými OOPP.

 

Plastové OOPP (prilby) umývajte mydlovou vodou, vonkajšiu ABS škrupinu je možné zotrieť čisým liehom.

 

Ak máte dostatok času nechajte vybavenie odvetrať 7 dní mino priameho slnečného žiarenia, nový koronavírus by mal byť po uplynutí tejto doby zničený.

 

Prajeme veľa zdravia a silnú imunitu :) 

 

Tím www.dovysky.sk

Kde sme našli tieto informácie?

https://www.mytendon.com/en/tendon-rope-cleaner/p-68/

https://www.mytendon.com/en/tech-tips/navod-k-pouziti/staticka-lana/a-430/

https://www.mytendon.com/de/informace-o-lanech/pece-o-lano/a-727/

http://www.gilmonte.eu/starostlivost-o-lana.html

https://www.teufelberger.com/en/products-services/safety-and-rescue-ropes/application-specific-menu-safety-and-rescue-ropes/covid-19-corona-virus-rope-disinfection.html

https://www.petzl.com/INT/en/Sport/FAQ/how-should-i-clean-the-inside-of-my-petzl-helmet

https://www.petzl.com/company/protecting-equipment-tips_EN.pdf?v=1

https://www.edelrid.de/en/sports/knowledge.php

https://www.singingrock.com/covid-19-disinfection?fbclid=IwAR0VWV_C4Hn1HPbDuv32OPK1RozDRNowFf7Tfz3f31B07AGA6NFP74ktocc


Späť na zoznam článkov